Oregano je nejen skvělé koření, ale i účinný lék!

Oregano, neboli dobromysl obecná, latinským názvem pak origanum vulgare je už od dob středověku až po současnost neodmyslitelnou surovinou každého alespoň průměrného kulináře.

Biokreta.cz_eco oregano sušené shop

Středomořskou kuchyni si jen těžko dokážeme představit bez této aromatické a chutné bylinky. Na kuchařské použití známe oregano všichni, ale možná jsme díky farmaceutickým doplňkům opomněli, jaké v oreganu máme podpůrné a léčebné užití. České jméno dobromysl získala tato bylinka pro svůj příznivý vliv na nervovou soustavu a podporu klidné mysli a organizmu. Má pozitivní vliv na celý nervový systém, pokud nemáme nervový systém zcela v pořádku může to negativně nepřímo působit i na léčbu jiných nemocí a neduhů. Vedle vlivu na nervový systém oregano blahodárně působí na nejrůznější chřipkové onemocnění. Pomůže při rýmě, zahlenění dýchacích cest, léčí zánět průdušek a dokáže si poradit i se silným kašlem i chronickým zánětem průdušek, katarem průdušek. Dobromysl dokáže také efektivně optimalizovat zažívací ústrojí. Čaj z oregana je vhodné použít na zažívací neduhy různého druhu, pomůže jak se zácpou, tak s průjmem, upraví plynatost a vzhledem k tomu, že oregano má prokazatelné dezinfekční účinky, jednoduše vám pročistí celé trávení. Oregáno můžeme nasadit pro slabší a neprospívající děti, povzbudí chuť k jídlu a zlepší náladu. Ženy mohou dobromysl využívat na nepravidelnou menstruaci, vynechání periody a menstruační bolesti. Tato kouzelná bylinka dokáže také optimalizovat krevní oběh, pomůže na svalové křeče, zmírní revma a revmatickou artritidu a zklidňuje kožní nemoci. No znáte snad nějaký farmaceutický přípravek, který vám dá tolik bohatství bez vedlejších účinků. Troufám si říci, že sotva a kdyby snad náhodou takový přípravek byl rozdíl ceny tablety oproti čerstvému orgánu by byla jistě výrazná.

Abychom dostali to nejvíce z bylinky je důležité aby byla rostlina pěstovaná v ideálních podmínkách a bez chemického ošetření. Toto bohužel u sušeného koření ze supermarket povětšinou neplatí. No jestli jste to ještě neudělali, zkuste si někdy přečíst zadní stranu obalu s průmyslově vyráběným kořením a pravděpodobně se nebudete stačit divit. Extrémně levnému koření z této skupiny výrobků se raději vyvarujte, cena za eco kvalitu nemusí být výrazněji vyšší a přitom se vyvarujete škodlivinám a zbytečným éčkům, které mohou omezit léčivé působení bylinek. Pokud chceme maximálně využít veškeré léčebné účinky oragana sáhněte po kvalitní rostlince. Na trhu je dnes mnoho i kvalitních producentů, kteří nabízejí produkty z ekologicky čistého zemědělství. Jedním z nich je třeba BioKreta.cz, dovozce kvalitních bylinek a surovin na vaření z prosluněné jižní Kréty. Oregano vypěstované v tomto podnebí má daleko větší grády, než oregano české, což poznáte nejen podle barvy, ale i podle extra výrazného aroma a silné chuti.

Ale i v našich podmínkách se dá dobromysl vypěstovat na skalce, zahrádce, nebo klidně i za oknem. Dobromysl patří mezi ozdoby naší přírody, je to velice krásná rostlinka. Semínka oregana vysaďte ven, nebo za okno z počátkem jara, až odezní poslední mrazy. Klíčení oregana je poměrně dlouhá procedura, proto je vhodnější si ze semínek ve skleníku vypěstovat sazenice , které počátkem května vsaďte do hlíny ve sponech asi 30cm. Má rádo kyprou půdu na prosluněném místě. Pravidelně zalévejte odstátou vodou pokojové teploty, pozor na přelití, bylinka by mohla začít hnít. Dobromysl je třeba pravidelně zaštipovat, čímž oddálíte předčasné květenství. Podle toho, jak chcete mít bylinky košaté udělejte jim dostatečné mezery. Oregáno můžeme sbírat dvakrát během sezóny, první sklizeň můžete začít až rostlinka doroste do výšky asi 15 cm, což bude pravděpodobně začátkem července, druhá přijde koncem srpna. V pařeníku můžete mít sběrů i více. Na období vegetace v zimních měsících je třeba oregano zazimovat na místo s přívodem světla, kde neklesne teplota pod 10 stupňů. Množit můžete pomocí semen, nebo řízkování. Sušení oregana, stejně jako u ostatních bylinek provádějte na teplém stinném místě s přívodem čerstvého vzduchu. Až bude bylinka dostatečně prosušená uchovejte ve tmavé vzduchotěsné nádobě.

U oregana nebyly zjištěny žádné škodlivé, nebo negativní účinky na lidský organizmus. Je to kouzelná bylinka, která posiluje a vylepšuje naši náladu, ale s žádnou bylinkou se to nesmí přehánět. I když předávkování nebylo nikdy potvrzeno, pro účinné využití všech léčivých vlastností v případě intenzivního použití vždy po pěti týdnech oregano na týden vysaďte. Přeji vám příjemné a voňavé zážitky s použitím této zázračné bylinky.